آبشار فدامی

آبشار  فدامی

آبشار فدامی

آبشار فدامی در فاصله ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرق داراب در منطقه فورگ و در شهر فدامی در مسیر جاده ترانزیتی شیراز به بندرعباس واقع شده است. خصوصیت منحصر به فرد آبشار فدامی وجود چهار نوع آب شور، شیرین، سرد و گرم در آن است که در فاصله ۲۰ متری از آب شیرین با یکدیگر مخلوط می شوند. آبشار شور در بالای آبشار شیرین واقع شده است و ۱۰ تا ۱۵ متر ارتفاع دارد. سرچشمه آبشار شور در ۵۰۰ متری آن است و در اطراف آن نخل هایی به صورت خودرو روییده است و به آن زیبایی دوچندانی بخشیده است.

در زمان های قدیم آبشار فدامی عریض ترین آبشار طبیعی ایران با عرض ۸۰۰ متر یشمار می رفت ولی اکنون به علت خشکسالی و استفاده بیش از حد کشاورزان اطراف این منطقه عرض آن به ۲۰۰ متر رسیده است. یکی از ویژگی های این آبشار شیرین بودن آب آن است و با توجه به شور بودن اکثر آب های اطراف آن از اهمیت بالایی برخوردار است. آب آبشار فدامی با طی کردن مسیر حدود یک کیلومتری به پرتگاه می رسد و با سقوط از این پرتگاه زیباترین منظره را می سازد و به طرف رودخانه شور می رود . با مخلوط شدن با آب رودخانه شور به میزان قابل توجهی از شوری آن می کاهد و آب آن را برای کشاورزان اطراف قابل استفاده می کند. آب آبشار فدامی در زمستان گرم و در تابستان خنک می باشد. آب شور نیز حالتی برعکس آب شیرین دارد یعنی دز تابستان گرم و در زمستان سرد می باشد.

آبشار فدامی یکی از مناطق جذاب و دیدنی کشور می باشد و دارای منظره ای زیبا و منحصر به فرد می باشد که روح هر انسان دوستدار طبيعت را نوازش مي دهد. وجود تعداد زیادی غار با عمق های متفاوت و اشکال و قندیل های زیبا در اطراف آن زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است.

آبشار-فدامی

ابشار فدامی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *