امروز : سه شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۸ می باشد.

آب انبار سازی در جزیره قشم

%d8%a2%d8%a8-%d8%a7%d9%86%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%ac%d8%b2%db%8c%d8%b1%d9%87-%d9%82%d8%b4%d9%85

آب انبار سازی در جزیره قشم

 

از منابع دیگر نگهداری و ذخیره آب باران در جزیره قشم برکه یا آب انبار است. در سراسر خاک جزیره قشم، بخصوص در حریم آبادی ها، شمار فراوانی آب انبار یا برکه به طور پراکنده ساخته اند. معماری ساختمان برکه ها معمولا به دو شکل دراز، مستطیلی و مدور، و طاقدار و سر در (سرباز و بی طاق) است.

ازآب انبارهای کهنسال جزیره قشم، برکه سنگی و گرد بندر لافت است. این برکه را در کوهی از سنگ خارا در ضلع خاوری قلعه موسوم به قلعه نادرشاهی کنده اند و پلکانی سنگی دارد. پله ها را در داخل دیواره سنگی درون آب انبارها در آورده اند.

برکه بی بی در آبادی کوشه نیز از برکه های قدیم جزیره قشم است. بانی ساختمان این برکه زنی بی بی صوغیه نامريال همسر شیخ عبدالله، از شیوخ طایفه بنی معین بوده است. این برکه را همزمان با مسجدی در سال ۱۲۰۲ ق در آبادی کوشه ساخته اند.

برخی از برکه ها به نام بانی یشان، مانند برکه بی بی و برکه ملاعبدالرحمن در شهر قشم، برخی دیگر به نام جایشان، مانند برکه تنگ سور، نزدیک کولغان و برکه سرکوهی در شهر قشم، و برخی هم به سبب رویدادی نامگذاری شده و معروفیت یافته اند. برکه “خری” به سبب افتادن خری در آن، برکه “جفتان” به سبب قرار گرفتن دو برکه در کنار هم و برکه “جم لارکی” به جهت آنکه در ساحل خاوری جزیره قشم و در چشم انداز مردم لارک قرار دارد از برکه هایی هستند که نامشان با رویدادی پیوند خورده است.

برکه در زندگی مردم بخش هایی از جزیره قشم که آب شیرین ندارند، اهمیت و ارزش بسیار زیادی دارد. مردم در نگهداری و تعمیر بنای برکه ها و لایروبی آنها با یکدیگر همکاری می کنند. هر سال دریچه برکه های پر شده از آب باران را می بندند و به هنگام بهره برداری از آب آنها، دریچه هایشان را یکی پس از دیگری می گشایند.

2

 

آخرین مطالب