امروز : سه شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۸ می باشد.

آب و هوای جزیره قشم

%d8%a2%d8%a8-%d9%88-%d9%87%d9%88%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%b2%db%8c%d8%b1%d9%87-%d9%82%d8%b4%d9%85

آب و هوای جزیره قشم

زمین جزیره قشم در بیشتر جاها جلگه ای و ساحلی است. جنس زمین رسی- شنی و آهکی است و به شکل ناودیسی از آبرفت های دوران چهارم زمین شناسی، طاقدیس بزرگی را از سوی جنوب باختری به شمال خاوری را پدید آورده است. کوه های تپه سان آهکی و نمکی کوتاهی جای جای خاک جزیره قشم برآمده اند. بلندترین قله این کوه ها، قله کیش کوه در رشته تپه ماهور مملحه” یا “نمکدان” در بخش جنوبی جزیره قشم در ۳۵ کیلومتری بندر باسیدو است. بلندی قله را میان ۳۵۰ تا ۴۰۰ متر نوشته اند.

در جنوب شهر قشم، جایی که زمین رفته رفته جمع و انباشته می شود و تپه هایی را پدید می آورد، دشتی به درازای حدود ۱۳ کیلومتر در باختر تپه ها در طول جزیره قشم گسترده است. افزون بر این دشت، دشت حاصلخیز توریان است که وسعت آن را حدود ۲۲ کیلومتر مربع نوشته اند.

کناره خاک جزیره در بیشتر سواحل آن دندانه دار و کنگره ای است. کناره خلیج در جنوب باختری تپه ی پشت شهر قشم کوتاه و شنی است. از آنجا به سوی جنوب باختری و تا سر آبادی خارگو، کرانه جزیره قشم را صخره هایی جدا از هم شکاف می دهند که فضای بریدگی ها را سطح شن پر می کند.

از دیگر ویژگی های آب و هوایی جزیره قشم داشتن دو فصل گرم و معتدل است. فصل گرم جزیره قشم طولانی و سخت رطوبی است. این فصل به مدت ۸ ماه، از اواخر اسفند تا اواخر آبان طول می کشد. فصل معتدل جزیره کوتاه و دوره آن ۴ ماهه، از اواخر آبان تا اواخر اسفند است. میزان رطوبت هوا در دو بخش کناره و داخل جزیره باهم فرق می کند. درجه رطوبت در سواحل دریا بسیار بالاست و هرچه به سوی داخل جزیره می رود، از شدت آن رفته رفته کاسته می شود.

میزان دما در بیشتر ماه های گرم سال بالاست. درجه گرما در گرم ترین روزها به ۵۰ درجه و در سردترین روزها در فصل سرما به ۷ درجه سانتی گراد می رسد.

میزان بارش در جزیره قشم اندک است و به هوای فضای دریا و منطقه پیرامون جزیره در سال بستگی دارد.در بهمن ماه معمولاً بیش از ماه های دیگر سال باران می بارد. بادهای باران زا بیشتر ازاقیانوس هند و آسمان دریای عمان می وزند و جهت وزش آنها در جزیره قشم به سوی جنوب خاوری است.به پنداشت مردم جزیره قشم، اگر در مهر و آبان “نمریز” ( شبنم) باشد، آن سال سالی کم باران و محصول کشاورزی اندک خواهد بود. حال اگر هوا “نعشی” باشد و باد نعش بوزد، سالی بارانی و پر محصول خواهد بود.

از ویژگی های دیگر آب و هوای جزیره قشم، وزش بادهای به هنگام و نا به هنگام تند و میانه و ملایم در طول سال است. جهت وزش بادها در زمستان معمولاً شمالی- جنوبی و در بقیه سال از همه سو است.

این بادها نقش مؤثری در تغییر آب و هوای جزیره قشم و آرامش و آشفتگی آب دریا، و به طور کلی در روند زندگی جزیره نشینان، بخصوص دریانوردان و ماهی گیران دارد.دانش مردم در شناخت بادها و جهت هرباد و آگاهی از سود و زیان آنها بسیار بالاست. مردم، هریک از بادها را به لحاظ جهت وزش، نیرو، کوتاهی و بلندی زمان وزش، باران زایی و خشکی و سود بخشی و زیان باری دسته بندی و نامگذاری کرده اند.باد ایرانی، باد فارسی، باد بحری و باد نعشی از شمار بادهای شناخته شده در فرهنگ عامه جزیره نشینان هستند.

باد ایرانی: بادی است که از سوی شمال و سوی خاک ایران (بندرعباس) در زمستان می وزد و باران زاست و دریا را طوفانی می کند.

باد فارسی: این باد را تند باد نیز می نامند. بادی تند و طوفان زا. می گویند این باد معمولا در اواخر پاییز از سوی شمال و خاک ایران می وزد و با گرد و غبار همراه است.

باد بحری: نسیم ملایمی است که از روی دریا می گذرد و هنگامی که به فضای جزیره می رسد هوا را خنک می کند. زمان وزش این باد کوتاه است.

باد نعشی: بادی است که از سوی ستاره نعش و از شمال خاوری به سوی جنوب باختری می وزد. بادی نیرومند و زیان بار برای کشتی بانان و ماهیگیران است.

 

 

 

آخرین مطالب