بازار قشم

%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d9%82%d8%b4%d9%85

بازار قشم

بازار قشم قدیمی ترین و فعال ترین مرکز تجاری و داد و ستد در جزیره قشم بوده است. آگاهی ما از وضع بازار قدیم قشم بر مبنای گزارشی است که سدیدالسلطنه از این بازار در اواخر دوره قاجار داده است. او می نویسد: «دکان مدینه قشم دو راسته است: یک راسته ۷۳ باب است. تجار و خراز و عطار و سایر اصناف در آن راسته مقیم اند؛ راسته دیگر ۲۹ باب می شود. مخصوص سبزی فروشی و ماهی فروش هاست؛ ۹ انبار برای جنس فروشی موجود است.»

او به شماری از دکان های پراکنده در داخل شهر نیز اشاره می کند و می نویسد: « ۲۵ باب دکان متفرقه در داخله شهر دیده می شود. ۷ نفر هندوی صایغ ( زرگر) از اهل سند آنجا هستند. ۲ خانه و ۲ دکان دارند که در مالکیت خود آن هاست و فقط زرگری طلا می نمایند، و برای هر یک مثقال ۳ قران و ۱۰ شاهی مزد دریافت کنند. وجود ۷ صایغ در قشم دلالت بر تحول حالیهٔ قشمی ها دارد، چون که در عباسی و سایر مضافات زرگر طلاساز وجود» ندارد.

بازار شهر بندری قشم در بیست سی سال گذشته بسیار توسعه یافته و شمار دکان های آن که در سال ۱۳۴۵ شمسی، بنا بر آمار فرهنگ جغرافیای قشم نزدیک به ۲۰۰ باب بود، امروزه بسیار فزونی یافته است. بازار کنونی در کنار بازار سنتی گسترش یافته و در آن صنف های گوناگون تجمع کرده اند. افزون بر تجمع تجار و فروشندگان در این بازار، بسیاری از فروشندگان کالاها و مواد غذایی به طور پراکنده در داخلی و خیابان های شهر دکان دارند. بازاریان و دکان داران قشمی از گروهی مردم بومی و غیربومی تشکیل شده اند. برخی از آنها در کار صادرات و واردات اشتغال دارند و عمده فروشی می کنند و برخی دیگر به خرده فروشی مشغولند. خریداران کالاها و اجناس خارجی و تجملی این بازار را عمدتاً گروهی بازرگان و سوداگر از شهرهای مختلف ایران و گروه گردشگران فصلی تشکیل می دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *