امروز : سه شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۸ می باشد.

بازرگانی در جزیره قشم (بازرگانی جدید)

%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af

بازرگانی در جزیره قشم (بازرگانی جدید)

استفاده بهینه از وسایل حمل و نقل موتوری به جای شتر و الاغ در داخل جزیره، و بکار گرفتن کشتی ها و قایق های بزرگ و کوچک موتوری به جای کشتی های بادبان دار و قایق های پارویی در دریاها، در چند دهه اخیر، خط ارتباطی میان مردم جزیره را با یکدیگر و با مردم سررمین های دیگر نزدیک و تقویت کرده است. در نتیجه این دگرگونی، نظام اقتصاد تجاری در جزیره قشم توسعه یافته و به یک نظام نیمه پبشرفته تبدیل شده و بازار تجارت، بخصوص حجم واردات اجناس لوکس و تجملی خارجی، بسیار رونق یافته است. کالاهایی که امروزه از کشورهای جنوب شرقی آسیا به جزیره وارد می شوند بخش بزرگی از واردات را شکل می دهند. این کالاها معمولا وسایل خانگی، وسایل و ابزار الکترونیکی، مصالح ساختمانی، مواد غذایی، کالاهای ورزشی، پوشاک، پارچه، اسباب بازی، وسایل یدک اتومبیل، چرخ خیاطی، وسایل پزشکی، موتورها، انواع لاستیک و جز آن را در بر می گیرند.

استعداد وقابلیت خاکی و آبی جزیره قشم و اهمیت و نقش جزیره در آینده به عنوان مرکز بین المللی اقتصاد بازرگانی و کانون نقل و انتقال کالا، جزیره را در طرح منطقه آزاد قرار داد. در تیرماه ۱۳۶۹شمسی جزیره قشم منطقه آزاد تجاری-صنعتی اعلام شد و در پی آن توسعه اداری، صنعتی و تجاری شهر قشم به صورت یک بندر آزاد تجاری آغاز گشت. پس از این تحول از اسفند ۱۳۷۰تا بهمن ۱۳۷۲ در مدت تقریبا دو سال ۲۸۲ تاجر رسما در منطقه آزاد قشم ثبت نام کردند و به فعالیت پرداختند. در این مدت، ۳۰۰هزار تن کالا به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار آمریکا در عرصه بازرگانی در جزیره جابجا شد.

دردهه گذشته، به جز بندر قشم که مرکز فعالیت های اجتماعی، سیاسی، اداری و اقتصادی جزیره شد و عامل های اقتصادی، سیاسی و اداری در رشد کالبدی شهر و توسعه فضای اجتماعی و فرهنگی آن نقش موثری داشته، بندر درگهان نیز در زمینه صنعت ماهیگیری و صید میگو و فعالیت های بازرگانی و حمل و نقل کالا از راه دریا و زمین نقش مهم و برجسته ای یافته است. رشد اقتصادی درگهان، این بندر را واحدی مهاجر پذیر در جزیره کرده است. به جز گروهی از روستاییان که از دور و نزدیک این جزیره به این بندر آمده و جذب بازار کار شده اند، گروهی مهاجر افغانی، بلوچ و بنگلادشی نیز به بندر درگهان روی آورده و در آن فعالیت می کنند.

بیشتر کسانی که به کار ماهیگیری و صید میگو اشتغال دارند، و بیشتر کرجی داران و صاحبان قایق های موتوری، در محله گرگوه درگهان زندگی می کنند. برخی از کالاهای وارداتی و صادراتی بندر درگهان از ساحل این محله نقل و انتقال می یابند. کارگاه های کشتی سازی و تعمیر کشتی ها هم در این محله قرار دارند.

درگهان بازار بزرگ و فعالی دارد. این بازار در محله مایان و در موازات دریا قرار دارد و در چند سال اخیر به داخل محله کوش نیز امتداد یافته است. بیشتر مردم بومی این محله به کار ماهیگیری اشتغال دارند و دکانداران بازار اغلب از روستاهای مجاور درگهان، بخصوص رامچاه، گیاهدان، توریجان، جیجان، و کاروان هستند. این گروه سوداگر هر روز صبح از روستاهایشان به درگهان می آیند و غروب آفتاب به روستاهای خود باز می گردند. کالاهای بازرگانان با کشتی ها به اسکله بندر درگهان می آید و از آنجا با گاری به بازار حمل و تحویل دکانداران می شود.

آخرین مطالب