جزیره دلفین ها ( جزیره هنگام)

4

 

جزیره دلفین ها یا جزیره هنگام

 

جزیره زیبای هنگام از مجموعه جزایر خلیج فارس در کنار جزیره قشم، در قسمت جنوبی آن قرار دارد که به واسطه حضور دلفین ها در آبهای نزدیک جزیره، شهرت زیادی دارد. دسته های دلفین با حرکتی هماهنگ بر روی آب ظاهر شده و به زیر می روند و این شنای دوست داشتنی و منظم آنها شما را خیره خواهد کرد. برای رسیدن به جزیره مرجانی هنگام می بایست ابتدا به جزیره قشم سفر کرده و سوار قایق‌های مخصوصی شوید که شما را به گشت و گذار دور جزیره هنگام و دیدن دلفین‌ها می‌برند و از آنجا راهی روستای شیب دراز شوید. از طریق اسکله شیب دراز یا کندالو با قایق هایی که همه روزه در مسیر هنگام – قشم تردد دارند می توانید به این جزیره بروید.

جزیره هنگام به علت شنا کردن دلفین در نزدیکی سواحلش، به جزیره دلفین‌ها مشهور شده است. آب‌های کناری ساحل هنگام، پر از ماهی‌های زیبای گوره‌خری است که در کمتر جایی از آب‌های کشور نمونه آن را می‌بینید. این ماهی‌های کوچک، همیشه کنار ساحل در قسمت عمیق آب شنا می‌کنند.

البته همیشه شانس با شما یار نیست و ممکن است روزی که شما به دیدن این پستانداران باهوش می‌روید، آنجا نباشند اما ناامید نشوید و دوباره صبح زود، بخت‌تان را امتحان کنید. ساکنان روستای شیب‌دراز معتقدند که برای دیدن دلفین‌ها باید صبح زود به دریا زد.  دلفین ها در روزهای مواج بالا نمی آیند و امکان دیدن آن ها سخت می شود.به گفته ی ساکنان دلفین ها برای زاد آوری به آب های گرم خلیج فارس می آیند و عمدتا پس از فرودین به دریای عمان و اقیانوس مهاجرت می کنند. با توجه به اینکه آب های اطراف قشم بر خلاف جریان های آبی دریای عمان بسیار آرام است، دیدن این دلفین ها با قایق های کوچک امکان پذیر است.

دلفین ها در سراسر سواحل خلیج فارس و دریای عمان گزارش شده اند و تا کنون ۱۳ گونه از ۴۰ گونه دلفین در آب های ایران ثبت شده است.

قطر بزرگ جزیره هنگام در حدود ۹ و قطر کوچک آن ۵ کیلومتر است. جزیره هنگام شامل سه روستاست: هنگام جدید، هنگام قدیم و غیل. نقل قول از محلی ها حاکی از این است که اکثر ساکنین جزیره هنگام، به علت اختلافات قومی و درگیری با بخشی از ساکنین جزیره قشم، جزیره را به مقصد کشورهای عربی ترک کرده اند.

نزدیک ترین نقطه جزیره هنگام به اسکله کندالو، اسکله هنگام جدید است. در کنار ساحل هنگام جدید بازاری محلی به پاست. در صورتی که از این بازار دیدن کردید، طعم بی نظیر سمبوسه را از دست ندهید.

7

  بازار محلی هنگام جدید

www.afracamp.ir-hengam
بازار ساحلی هنگام جدید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *