امروز : سه شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۸ می باشد.

زراعت در جزیره قشم

%da%a9%d8%b4%d8%a7%d9%88%d8%b1%d8%b2%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%ac%d8%b2%db%8c%d8%b1%d9%87-%d9%82%d8%b4%d9%85

زراعت در جزیره قشم

در جزیره فعالیت های زراعی بیشتر در آبادی هایی که زمین خاکی رسی- شنی مناسب مساعد، برای کشت دانه افشانی، یا آبی نسبتا کافی برای آبیاری کشتزارها دارند، معمول است. رراعت در آبادیهای دشت، توریان، نواحی تولا،  رونق زیادی دارد و مردمشان بیش از مردم روستاهای دیگر جزیره در کار زراعی و تولید گندم و جو و نخل کاری و سبزیکاری همت گمارده اند.

زراعت در جزیره بیشتر به صورت «بخش » یا دیم است. زمان کشت دیم بیشتر در فصل و مواقع بارانی، به خصوص در دی ماه، و زمان کشت آبی از آغاز دی ماه تا آخر خردادماه سال بعد است. در روستاهای رمکان، کاروان، توریان، کوشه و خرگوشی کشت آبی و در بیشتر جاها کشت دیمی رواج دارد.

زمین بذرافشان – جزیره را در ۱۳۳۴ق و ۱۲۹۵ش، ۴۷۸۱ من محلی (هر من برابر با ۵ کیلوگرم)، یعنی حدود ۲۴۰۰۰ کیلو بذرافشان، و در ۱۳۶۵ شمسی، ۳۹۰ هکتار – ۲۳۰ هکتار زیرکشت -جو و ۱۶۰ هکتار زیر کشت گندم نوشته اند. از ۳۹۰ هکتار زمین فقط ۲۰ هکتار کشتزار آبی بوده که از آب چاه آبیاری می شده است. در همین سال ۶۰ هکتار از زمینهای جزیره را سبزیکاری کرده و در آن پیاز و گوجه فرنگی و بادمجان و سبزی های دیگر کاشته بودند. تولید سالانه فراورده های زراعی جزیره را در ۱۳۶۵ شمسی، هشت و نیم تن گندم، ۳۲ تن جو، و ۷۲ تن سبزی برآورد کرده اند. سطح زمینهای زیرکشت جزیره در ۱۳۷۲ شمسی، بنا بر آمار طرح جامع نگر قشم،  تخمیناً ۳۰۰۰ هکتار بوده که تمام گندمزارها، جوستان ها، نخلستان ها بانک صیفی کاری و سبزیکاری را در بر می گرفته است. در گذشته، پنبه کاری و موکاری نیز یکی از فعالیتهای کشاورزی مردم برخی از روستاهای جزیره بوده است. اعتمادالسلطنه در مرآة البلدان به کشت پنبه و موکاری در جزیره اشاره می کند و انگور جزیرهٔ قشم را در جمع سواحل فارس معروف میداند. کُرزن نیز از انگور جزیره یاد میکند و می نویسد: بخش بزرگی از خاک جزیره زیر کشت غلات و خربزه و انگور رفته است. امروزه، موکاری که از ویژگی های مناطق سردسیری است، و کشت پنبه در جزیره از میان رفته و به کلی منسوخ شده اند. اکنون کاشت و پرورش درختان موز، ترنج و لیمو در جزیره معمول شده است و این درختان میوه در باغ های جزیره به بار نشسته اند. هندوانه و خیار و گوجه فرنگی و بادمجان و سیب زمینی و سبزی هم از جمله فراورده های کشاورزی در جزیرهٔ قشم اند.

 

آخرین مطالب