قلعه سازی در جزیره قشم

%d9%82%d9%84%d8%b9%d9%87-%d8%b3%d9%86%da%af%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%ac%d8%b2%db%8c%d8%b1%d9%87-%d9%82%d8%b4%d9%85

 

قلعه سازی در جزیره قشم

انسان از آغاز زندگی جمعی در روستا و شهر به اندیشه حفظ امنیت جان و مال و اموال و ملک خود افتاد و به ساختن سرپناه های امن و استوار و استحکامات دفاعی پرداخت. قلعه سازی از جمله این استحکامات و از اساسی ترین تدابیر اجتماعات قدیم انسانی برای پناه جستن در آن و مقاومت و دفاع در برابر حملات و تعرضات دشمنان و غارتگران بود.

در گستره خاک جزیره قشم، در دو بندر قشم و لافت که پیشینه نشیمن گزینی در آنها بسیار قدیم و موقعیت نظامی و دریایی آنها مناسب تر از بنادر دیگر جزیره قشم است، آثار ویرانه دو قلعه بزرگ تاریخی در جزیره قشم بازمانده است. این قلعه ها با تعدادی اتاق و تالار برای زندگی فرمانروایان و تفنگ چیان آنان، و شماری انباری برای ذخیره مواد غذایی و ساز و برگ و سلاح جنگی و چند انبار و چاه و اصطبل و طویله، یادآور دوره ای از تاریخ پر فرازو نشیب جزیره قشم و رخدادهای تاریخ نظامی گری و نشانگر عصر حکومت اشغالگران بیگانه و شیوخ عرب حکومتگر هستند.

در محله مسنی در شهر قشم آثار ویرانه ای از برج و باروهای یک قلعه سنگی قدیمی بازمانده است. این قلعه را از سنگ مرجان دریایی و ساروج ساخته اند. قلعه سنگی دو بارو داشته که در هریک از چهار گوشه باروهای برجی برآمده بوده است. درون قلعه سنگی، اتاقها و انباری ها و برکه هاو چاه هایی ساخته بودند که هنوز آثاری از آنها باقی است.

سبک معماری ساختمان قلعه سنگی و شیوه برج و باروبندی آن به سبک قلعه سازی درایران دوره ساسانی می ماند، لیکن تاریخ بنای آن به دوره صفوی و زمان فرمانروایی و استیلای پرتغالی ها در جزیره قشم می رسد. بنابر گزارش اسکندر بیک منشی، پرتغالی ها ” خودسر در جزیره قشم که آن را جزیره دراز نیز می نامند و منبع آب یرین است… اراده قلعه ساختن نموده پوشیده و پنهان مصالح عمارت جمع آورده بر سر چشمه منبع آب مذکور قلعه احداث نمودند.” این قلعه در برخی متون تاریخی به قلعه شاه عباسی و در میان مردم بومی جزیره قشم به قلعه نادری یا قلعه نادرشاهی شناخته شده و معروف است.

این قلعه پایگاه نظامی دریانوردان پرتغالی در دوره اشغال جزیره قشم بود.پرتغالی ها از برج های دیده بانی قلعه که دیدگاهی فراگیرنده داشت، رفت و آمد کشتی های جنگی و تجاری را در آب های خلیج فارس زیر نظر می گرفته اند. بنابر نوشته سدیدالسلطنه، نقبی میان این قلعه و نخلستان بیرون از شهر کنده بودند تا قلعه نشینان بتوانند به هنگام حمله دشمن و محاصره قلعه از دام مهاجمان بگریزند و جان به سلامت از قلعه پرتغالی ها بیرن ببرند.در دوره قاجار و زمان محمدشاه، کوتوال شیخ عبدالرحمن، حاکم جزیره قشم و خانواده و وابستگان او در این قلعه سنگی زندگی می کردند.

این قلعه سنگی جزو یکی از مناطق دیدنی جزیره قشم میباشد و اگر قصد مسافرت به جزیره قشم دارید دیدن این قلعه را فراموش نکنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *