امروز : سه شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۸ می باشد.

ماهیگیری در جزیره قشم

%d9%85%d8%a7%d9%87%db%8c%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%ac%d8%b2%db%8c%d8%b1%d9%87-%d9%82%d8%b4%d9%85

ماهیگیری در جزیره قشم

پیشه ماهیگیری از قدیم میان گروه بزرگی از مردم بندرنشین جزیره مرسوم بوده و از پیشه های سنتی و قدیم این مردم به شمار می رفته است. امروزه، شماری از مردم جزیره، به خصوص مردم بندر قشم و بنادر کرانه جنوبی جزیره، از راه ماهیگیری و فروش ماهی زندگی می گذراندند.
ماهیگیران جزیره هنوز به شیوه قدیم و سنتی با افکندن تور و قلاب و گذاشتن دام، ماهی صید می کنند. ماهیگیران از انواع دام مانند «کل گر» یا «گر گور» (دام یا قفس سیمی)، «مشتا» یا «حدر» (دامی ساخته شده از شاخه های درخت نخل) استفاده می کنند. وسیله رفتن ماهیگیران به دریا کرجی، لنج، هوری و قایق های بزرگ و کوچک موتوری و پارویی است. در هر کرجی معمولا ۸ تا ۱۴ تن کار می کنند. کارکنان عبارتند از: ناخدا که سکان داری و هدایت کرجی با اوست، دستیار ناخدا، مکانیک کشتی یا موتوریست، یک طباخ، و چند تن جاشو (ملوان). همه این افرار به هنگام گستردن تور در دریا و جمع کردن آن و انبار کردن ماهی ها به یکدیگر کمک می کنند. ناخدا و دستیارش در مواقع گستردن و جمع کردم تورهدایت کشتی را در کابین کرجی به عهده می گیرند.

بنابر سنت قدیم، هزینه کشتی مانند خوراک جاشویان، سوخت کشتی و جز آن را از درآمد فروش ماهی های صید شده می پردازند و بازمانده آن را به دو بخش تقسیم می کنند. یک بخش را به مالک کرجی می دهند و بخش دیگر را ناخدا و جاشویان میان خود تقسیم می کنند. جاشویان هریک، یک سهم؛ دستیار ناخدا، آشپز و مکانیک هر یک یک و نیم سهم؛ و ناخدا دو سهم بر می دارند. یک سهم از ناخدا را مالک از سهم خود پرداخت می کند و نیم سهم هر یک از سه تن دیگر را جاشوان از سهم خود می پردازند. هر یک از کارکنان کرجی برای هر روز صید یک ماهی نیز سهم می برند.

از پرکارترین بنادر جزیره در کار ماهیگیری، بنادر قشم و سوزا، مرکز بخش شهاب، درگهان، هلر و سلخ هستند. مردم بنادر دیگر نیز به صید ماهی می پردازند، لیکن فعالیتشان در این شغل چندان فراگیر و اقتصادی نیست.
فصل ماهیگیری در زمستان و بیشتر در ماه های بهمن و اسفند است. اگر در شهریور و مرداد، ماهی ریزهای کاشغ در دریا فراوان باشند، آن سال ماهیان دریا فراوان خواهند بود. ماه های بهمن و اسفند بیشتر مساعد ماهیگیری است و بیشترین ماهی ها در این دو ماه در تور و دام صیادان می افتند. ماهیگیران در دو دوره ۴۰ روزه، یکی در زمستان از آغاز آذر ماه؛ و دیگر در تابستان، در ماه های مرداد و شهریور کمتر به دریا می روند. در دوره ۴۰ روز زمستان آب دریا پایین و معمولا طوفانی است، از این رو ماهیگیران بیم دارند که امواج آب تورهایشان را پاره کند. در دوره ۴۰ روز تابستان هم آب پایین است و هم هوا بسیار گرم و ماهی گرفتن دشوار است. افزون بر آن، چون کرجی ها ماهیگیران فاقد یخچال یا سردخانه اند، ماهی های صید شده در گرمای شدید این دوره فاسد خواهند شد.

طبق سنت مذهبی، ماهیگیران ماه رمضان را به روزه داری و عبادت در مسجد می گذرانند. ماه روزه داری به هر موقع از سال بیفتد از رفتن به دریا و صید ماهی چشم می پوشند.
در آب های جزیره انواع ماهی زندگی می کنند و ماهیگیران بومی باهمه نوع ماهی دریا آشنا هستند و به خصوصیات آنها آگاهی دارند. معروف ترین ماهی ها هوور، شیرماهی، سنگسر، سرخو، ساردین، زرده، و کر هستند. ماهیگیران ماهی های هوور و زرده را به شرکت شیلات میفروشند و ماهی های دیگر را به فروشندگان دوره گرد که به سماک مشهورند، می دهند تا به بازارهای قشم و بندرعباس و میناب و روستاهای دور از جزیره ببرند و بفروشند. ماهی فروشان دوره گرد در روستاهای جزیره می گردند و ماهی ها را معمولا با گندم و جو و ارزن و خرمای کشاورزان معاوضه می کنند.

آخرین مطالب