نمایشگاه “زنان و تولید ملی”

photo_2016-09-09_11-54-46

 

نهمین نمایشگاه «زنان و تولید ملی» در جزیره قشم

حضور پررنگ فعالیت های فرهنگی و هنری “باغ آیئین های زینت” از روستای سلخ قشم در نهمین نمایشگاه «زنان و تولید ملی»

بیش از ۶۰ نفر از فعالان حوزه فرهنگ بومی از روستای سلخ جزیره قشم در نهمین نمایشگاه “زنان و تولید ملی” حضور دارند. این نمایشگاه در روز پنج شنبه ۱۸ شهریور افتتاح و تا ۲۶ شهریورماه در محل دائمی نمایشگاه های تخصصی شهرداری تهران در ضلع جنوبی بوستان گفت و گو برپا خواهد بود.
روستای سلخ در جزیره قشم از منظر فرهنگی منحصربه فرد است. مردم آن فرهنگ دوست و مهمان نواز هستند. آئین ها و فرهنگ را دوست دارند.
در نهمین نمایشگاه “زنان و تولید ملی”  کالاهای فرهنگی هنری متنوعی از جمله صنایع دستی، زری دوزی، پوشش سنتی زنان، برقه و فرهنگ غذایی روستای سلخ ارائه خواهد شد. آثار پارچه نقاشی زنان که با استفاده از پارچه های دور ریز نقش آفرینی می شوند برای فروش ارائه می شود.
همه روزه عصر ها زینت دریایی اشعار خودش را می خواند و استاد اشعری از جزیره قشم و هنرمند جوان سلخی راشد با نواختن عود او را همراهی می نمایند.
علاوه بر اجرای مراسم آئینی که زنان اجرا می کنند مردان سلخی مراسم آئینی که برای درمان زنان اجرا می شود را نمایش می دهند. آواهایی دسته جمعی که زنان در عروسی ها اجر می کنند این موارد شامل برنامه زار، برنامه شوشی یا تماشا و شرواخوانی خواهند بود.
نقش حنا و حنا بندان از ویژگی های شاخص فرهنگ در سلخ هستند. در مدت زمان این رویداد همه روزه زنان بر دست علاقمندان حنا نقش می زنند.
از دیگر اجرا ها مراسم شوشی است. و حالا اجرای این آئین ها در باغ آئین های زینت دریایی منجر به پیدایش یک میراث فرهنگی ناملموس جدیدی شده است. اگر به آئین ها پرداخته شود علاوه بر حفظ میراث گذشته ارزش اقتصادی خواهد داشت و موجب توسعه گردشگری می شود.
آنچه که در این مدت در نهمین نمایشگاه “زنان و تولید ملی” عرضه می شود محدود به درمان روح و روان نیست. همه روزه انواع نان های سنتی، شیرینی و غذا نیز ارائه می شود.
حضور مهمانان سلخ با حمایت سازمان منطقه آزاد جزیره قشم و مساعدت رئیس ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران تحقق پیدا نموده است.

photo_2016-09-09_11-54-39

photo_2016-09-09_11-54-49

photo_2016-09-09_11-54-52

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *