امروز : سه شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۸ می باشد.

چاههای لافت در جزیره قشم

index-jpg%da%86%d8%a7%d9%87%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%84%d8%a7%d9%81%d8%aa

چاههای لافت “چاههای طلا“در جزیره قشم

چاههای لافت که در بخش مرکزی در ۷۶ کیلومتری شهر قشم و در ۳۰ کیلومتری شمال فرودگاه بین المللی قرار گرفته است که به آن ها  چاه های طلا نیز می گویند. در روستای لافت، پیش از همه، بادگیرهای منازل روستایی، چشم مشتاقان دیدار از جزیره قشم را به خود جلب می کند. پس از آن به محض ورود به لافت و در جوار قلعه نادری، حلقه های چاه آب متعدد در داخل گودال دامنه کوه به چشم می خورد که حکایت از فناوری ذخیره آب پارسیان جزیره نشین عهد هخامنشی و دوره زرتشتیان دارد. چون فناوری چاه کنی و قنات تا آن جا که مشخص شده، خاص گبریان و زرتشتیان بوده است. چاه های لافت از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران و یکی از جاذبه های گردشگری این استان به شمار میرود. چاههای لافت ، در پشت قلعه لافت و در داخل گودال مجاور قلعه قرار دارند و بر اساس تعداد روزهای سال کبیسه حلقه می باشند و برای جمع آوری آب باران حفر شده اند و مردم در هر روز از سال دهانه یکی از آنها را باز می کردند و از آن استفاده می کردند. این چاهها در روستای لافت و در کنار دریا جای دارند که مردم سخت کوش این منطقه با زحمت فراوان در دل سنگ های شیستی کفه انتهای محوطه حفر کرده اند. تل مشرف بر این چاه ها با سطح سنگی مرجانی، آب باران را به گودال محل چاه ها هدایت می کند و چون کف چاه ها به لایه های گچی ختم شده، آب برای مدتی طولانی نسبتا سالم و خنک در آن می ماند.

چاههاى لافت که در سنگ سيست کوه و در مکانى گود حفر شده اند و به مثابه ”آرتزين“ عمل مىکنند. بعضى نوشته اند آب آنها از باران و سرريز تل و صخره بالادست تأمين شده است به همين دليل ”تل آو“به معنی آب برگرفته شده از شیب تله.ناميده شده اند و به مرور به ”طلا“ شهرت يافته اند.

تعداد چاهها بيش از ۵۰ الى ۶۰ حلقه است که عموماً آب دارند مگر آنها که از گل و لاى انباشته شده و بايستى لایروبى شوند. چندين درخت کهور کهن، ساقه هاى پيچ در پيچ و گره خورده و قطور خود را درون سنگ فرو برده اند تا ريشه شان را به آب برسانند. مردم منطقه اين چاههاى آب و درختان را مقدس می شمارند و در کنار چاهها و زير سايه درختان قربانى مى کنند و بر شاخه هاى کهن ترين درخت با پارچه هاى سبز دخيل بسته اند.

مردم بومى معتقدند که اين درختها حافظ و نگهبان آب چاهها هستند و سرسبزى آنها نشان دهنده وجود آب شيرين در محل است. آب شيرين و زلال در سفره زيرزمينى و در سنگ شيست جريان دارد که در گودىها تا ۱۰ متر و در بلندىهاى در عمق بيشترى به آب رسيده اند. مردم معتقدند که در قديم تعداد چاهها ۳۶۶ حلقه (طبق روزهاى سال کبيسه) بوده که هر چاه به مصرف يک روز در طى سال مى رسيده است. از اين چاهها امروزه نزديک به ۷۰ حلقه باقیمانده است.

چاههای لافت در فصل زمستان از آب برف و باران پر می شوند و عموماً آب دارند، مگر آنهایی که از گل و لای انباشته شده اند و به لایروبی نیاز دارند.  در سواحل جنوبی ایران به آب انبارها، یعنی محله ایی که آب باران در آنها جمع می شود، برکه می گویند. بیشتر این برکه ها سقف هایی گنبدی شکل و سفید رنگ دارند. این نوع سقف از تبخیر آب در گرمای جنوب ایران جلوگیری می کند. در بندر لافت و اطراف آن ۳۴ برکه یا آب انبار وجود دارد.

از دیدنی ترین آنها برکه سنگی لافت است که در کنار چاههای طلا و قلعه نادری قرار دارد. آب باران پس از سرازیر شدن به این برکه وارد چاهها می شود و آنها را پر می کند. این برکه  حدود ۴۰۰ سال قدمت، ۱۰ متر عمق و دهانه ای به قطر ۱۲ متر می باشد

گذشته از  چاههای طلا(تل آو) یک آب انبار بزرگ سنتی، مساجد، خانه های بومی با بادگیر های بزرگشان، درخت نیاز و باز مانده قلعه نادری ( در جوار چاه ها) از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه است.

%da%86%d8%a7%d9%87%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%84%d8%a7%d9%81%d8%aa

%da%86%d8%a7%d9%87%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%84%d8%a7%d9%81%d8%aa

 

آخرین مطالب